İstanbul’un Tüm Semtlerine Hizmetimiz Vardır

TEL: 0532 159 70 330535 302 45 57

Lavabo Tıkanıklığı Açma

 

            Lavabolarımız genelde çay posası yemek atıkları yağlar ve pirinç mercimek gibi taneli yemeklerin lavaboya kaçmasıyla tıkanır. Eğer uzun süredir kullanıyor ya da uzun süredir kullanılan bir lavabo ise zamanla kalıntılar birikmiş olabilir. Yine yapının eski olmasından kaynaklı zamanla oluşan kireçlenme ve tortu oluşumu da tıkanmaya neden oluyor olabilir. Lavabonun tıkanmasına neden olabilecek bir diğer şey ise yapı inşaat halindeyken giderlere dökülen harç vs. olabilir.

 Lavabo tıkanıklığı açma

Tıkanmış lavabolarınızı açmak için marketlerde satılan ağır kimyasal açıcılar tıkanıklığı çözmezler. Bu tür lavabo açıcıları, reaksiyon sırasında yüksek ısı ortaya çıkarırlar ve içerisindeki güçlü kimyasal maddeler, asitler, atıkları eritmeye başlar. Dolayısıyla bu kuvvetli asitler giderinizdeki plastik borulara da zarar verebilir. Eğer lavabo pimaşlarınızda erime meydana gelirse bu daha fazla tıkanmaya ve pimaşların su sızıntısı vermesi sorununa yol açar.

 

Lavabo tıkanıkları her zaman başımıza gelebilecek bir durumdur. Genellikle gidere direk müdahalede bulunmak doğru değildir. Ancak genellikle tıkanıklığa neden olan şey yağlanma ya da biriken atıklar olmaktadır. Bunun için lavabo deliğine bir su bardağı karbonat dökün. Hemen ardından da yarım su bardağı tuz dökün. Bir iki saat bu şekilde bekletin. Daha sonra ise yarım litre kadar sıcak, kaynar suyu lavaboya dökün. Ardından da pompalamaya başlayın.

 

Bir başka yöntem ise spiral tel kullanmak olabilir. Spiral teli hırdavatçılardan temin edebilirsiniz. Ya da evinizde varsa ince ve metal olan elbise askılarını düzleştirerek kullanabilirsiniz. Daha sonra ise telin uç kısmını tıpkı bir kanca gibi bükünüz. Lavabonuzun süzgecini, tornavidalarını genişlettikten sonra çıkartınız. Teli büktüğünüz kısmıyla lavabo deliğinden içeri sokunuz. Telin ucuna takılan ve tıkanmaya sebep olan maddeleri çıkartınız. İşiniz bittikten sonra da tekrar süzgeci takın ve musluğu açın.

 

Nasıl açılacağından çok tıkanıklığa neden olan şeyler nelerdir ve tıkanıklığın önüne nasıl geçilebilir, bunları da öğrenmek de fayda var. Genellikle tıkanıklığa neden olan yanlış kullanımlar şu şekildedir;

 

Yemek atıklarını lavaboya atmak

Yağları lavaboya dökmek. Eğer dökecekseniz bile, bunu mutlaka kaynar suyla birlikte yapmanızı öneririz.

Çay posasını lavabonun içine dökmek

Tıkanıklığa neden olabilecek diğer malzemeleri lavaboya atmak.

Eğer tıkanıklığa neden olan bu yanlış kullanımların farkında olur ve dikkat edersek tıkanmanın da önüne geçmiş oluruz.

          

  Lavabo tıkanıklığı açma sorunu herkesin başına gelebilecek temel bir sorundur. Bu sorunun çözümü için kullanılan farklı yöntemler mevcuttur. Bunlardan bazılarını burada bulabilirsiniz.

 

Tıkanan Lavabo Nasıl Açılır Karbonat:

           Lavabo tıkanıklığı açma yöntemlerinden en çok kullanılanı bu yöntemdir. Marketlerden kolayca bulabileceğimiz karbonatı aldıktan sonra yapacağımız işlem çok basit ve etkili bir yöntem. Üç litre kadar sıcak suyu hazırladıktan sonra karbonatı lavabonun ağzına dökmeliyiz. Lavabo ağzının temiz olması burada önemli noktalardan biri. Ardından sıcak suyu lavabo ağzına dökerek kimyasal ile tepkimeye girmesini izleyebiliriz. Ama gerekli uzaklıktan izlemeliyiz. İlk olarak tıkanan lavabo nasıl açılır karbonat başlığını cevapladık.

 Tıkanan Lavabo Nasıl Açılır

Bu başlık altında kadınlarımızın kullandığı yöntemlerden bahsetmek mümkün. Lavabo tıkanıklığı açma konusunda büyük tecrübelere sahip olan kadınlardan basit yöntemler öğrenebiliriz. Bunlardan en çok kullanılanı hortum ile tutulan suyun tazyik kuvvetinden yararlanma olacaktır. Bir hortum yardımı ile gidere tutulan su birikmiş kirleri söküp atabilir. Tıkanan lavabo nasıl açılır  tarafından sıkça kullanılan bir yöntemdir.

 Tıkanan Lavaboyu Ne Açar

 

Bu soruya yukarıdaki yöntemlerden cevap bulamadı iseniz, küçük bir lavabo pompası yardımı ile sorunu halletmeye çalışabilirsiniz. Çok sorulan tıkanan lavaboyu ne açar sorusuna geçici bir cevap bulmuş olursunuz.

 Tıkanmış Boru Nasıl Açılır

Lavabo tıkanıklığı açma sorusunda en çok karşılaşılan sorun gider borusunun tıkanmasıdır. Tıkanmış gider borusunu lavabodan sökerek içinde bulunan katı maddeleri temizleyebilirsiniz. Böylece tıkanmış boru nasıl açılır sorusuna bir cevap daha bulursunuz.

 Tıkanan Gider Borusu Nasıl Açılır

Bu sorunu cevabı da yukarıdaki boru açma yöntemlerinden herhangi biri ile giderilebilir bir sorundur. Yukarıda bahsedilen yöntemlerden herhangi biri tıkanan gider borusu nasıl açılır sorusunun cevabını vermektedir.

Mutfak Lavabo Gideri Nasıl Açılır

Mutfak lavabosu da diğer lavabolar gibidir. Herhangi lavabo açma yöntemi kullanılarak tıkanıklığı açabilirsiniz. Böylece mutfak lavabo gideri nasıl açılır sorusunu cevabını da bulmuş olursunuz.

Lavabo Açma Teli

Bir tel yardımı ile de lavabonuzda biriken atıkları temizleyebilir, kendisini tekrar kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Bu bahsettiğimiz lavabo açma teli ile sorunuza bir çözüm getirmiş olursunuz.

Lavabo tıkanıklığı açma sizlere daha kolay hizmet anlayışı ile devamlı çalışıyor…

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 4,70 out of 5)
Loading...