İstanbul’un Tüm Semtlerine Hizmetimiz Vardır

TEL: 0532 159 70 330535 302 45 57

Tuvalet Açma

Tıkanan klozetleri açmaya çalışırken ilk yapmamız gereken 1 kez sifonu çekmektir. Sifonu asla 2 ve 3. kez çekilmemelidir. Fazla biriken su, klozet açma işlemini zora sokar ve taşmasına sebep olur. Sifonu 1 defa çektikten sonra su hızlıca artmış ve gitmiyorsa tıkanıklık yakın bir yerde demektir. Sifonu çektikten sonra su akıyor ama yavaşça geri gelmeye başlıyorsa tıkanıklık daha uzak bir yerde meydana gelmiş demektir.

 

Sifonu çektikten sonra kolları kapatacak şekilde lastik bir eldiven giyilir. Klozetin içine eller sokulur ve ulaşabilecek noktada cisim ya da organik atık olup olmadığını tuvalet açma işlemi sırasında kontrol edilir. Ardından suyun gitmesi beklenip klozet temizlenebilir.

 

Tıkanmış klozet temizliği sırasında eller kullanılmak istenilmiyorsa el pompası yardımıyla tıkanmış klozeti açılabilir. Bu işlem için tuvalet pompası kullanılması gerekecektir. Tuvalet pompaları genelde alışık olduğumuz düz başlıklı lavabo pompalarından farklı şekilde dizayn edilmiştir

 

Tıkanıklık ulaşamayacağınız yerde ise elbise askısı yöntemi işe yaramaktadır. Metal elbise askısını burgu yerinden çözülür ve açılır. Asma çengelinin diğer tarafını kullanılmaktadır. Telin ucuna gidere girecek kadar bez bağlanır ve tıkanıklığa sebep olan cismi temizlenmek için ileri geri, dairesel hareketler yapılarak kanal açılır.

 

Kimyasal açıcılar ile tıkanmış klozet ve tuvalet nasıl açılır?

Klozet, organik kalıntılar sonucu tıkalıysa yapı market ya da hiper marketlerde bulunabilecek kimyasal klozet açıcılar ile klozet açılabilir. Kimyasal açıcı tuvalet kağıdı, hijyenik ped, çocuk bezi ya da sigara izmaritini eriterek klozetin açılmasını sağlayacaktır. Açıcı kullanırken mutlaka talimatlara göre hareket edilmelidir. 1 gece bekletilmesi gerektiğinden banyo ya da tuvalet kullanıma kapatılmalı ve o bölgede nefes alınmamaya özen gösterilmelidir.

Karbonat ve Sirke ile tuvalet açma nasıl yapılır?

1 çay bardağı karbonat(mutfakta kullanılan) ya da kabartma tozu, 1 su bardağı sirke ve 1 litre sıcak suyu klozete dökülür. Klozet dibinden köpürmeye başlayacaktır. 2-3 saat beklettikten sonra temizlenebilir. Sirke ve karbonat karışımı sadece doğal yapıdaki cisimleri eritmeyi sağlar.

Klozet tıkanıklığına neden olan oyuncak ya da sert bir madde ise kimyasal ya da doğal açıcılar işe yaramaz. Eldiven, elbise askısı ya da pompanın işe yaramadığı zamanlarda tesisatçı çağırmanız gerekir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...